O koncercie i wykonawcach

 W finałowym koncercie 12 stycznia 2014 roku wystąpią:


Studio Tańca Sportowego "HOKUS"
„Nasza szkoła stawia na jakość a nie na ilość.”

HOKUS istnieje od 1994 roku. Założycielem tej grupy jest Joanna Filipczuk, która do dzisiejszego dnia stworzyła 7 grup tanecznych i około 20 podgrup w przedszkolach.

Na początku naszej działalności zajmowaliśmy się zapoznawaniem z tańcem innym niż towarzyski. Błądziliśmy po omacku ale odnaleźliśmy właściwą drogę do celu. Taniec stał się naszą pasją i celem w życiu. Dzieci i młodzież, która tu uczęszcza na zajęcia wierzy w to co robi. Jest to szkoła przyjazna dzieciom i umie dostrzec ich indywidualność, którą pokazujemy w tańcu. Naszą pasją jest Disco Dance , Dance Show, a przede wszystkim Jazz i Modern. Najbardziej uzdolnieni maja szansę rozwijać się indywidualnie w wybranych stylach tańca.

Najstarsze tancerki z grupy HOKUS Dreams rozpoczęły pracę w charakterze instruktora tańca a oprócz tego ciągle zdobywają wiedzę z różnych technik tanecznych w Polsce. W styczniu 2012 roku HOKUS Mini spróbował swoich sił na castingu do programu Tylko Taniec. Got to Dance i grupa się dostała. Natomiast w lipcu 2013 roku do tego samego programu dostały się Julia Dubiło i Dominika Bańkowska.

Pasja założycielki STS HOKUS została pokazana w programie telewizyjnym Konik w TVP Białystok 6 grudnia 2011 roku. W lutym 2012 roku odbyły się Mistrzostwa Polski w tańcu sportowym gdzie HOKUS Juniorki zdobyły I miejsce, a HOKUS Dreams zajął II miejsce.

W koncercie wystąpią formacje: Hokus Mini Jazz, Hokusik Dance, Hokusik Dance 2, Hokus mini mini formacja, Hokus Mini mini formacja 2, Hokus Mini Art, Hokus Mini "Dziewczyna ratownika" oraz soliści i duety.

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zespół wokalny „WESOŁA DWUNASTKA”

Zespół działa przy Szkole Podstawowej nr 12 w Białymstoku od 2010 r. W bieżącym roku  liczy 35 członków w wieku 7-9 lat. Instruktorem zespołu jest Violetta Kułak, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Dzieci śpiewają piosenki ludowe, o tematyce regionalnej, patriotycznej, ale przede wszystkim piosenki dziecięce. W swoim dorobku mają dwie nagrane płyty „Idą kolędnicy” i „Ale kolego”.
„Wesoła Dwunastka” może się też pochwalić licznymi nagrodami i wyróżnieniami zdobytymi w konkursach na szczeblu naszego miasta i województwa. Najważniejsze z nich to:
- Nagroda specjalna w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Autorskiej
- 3-krotna Nagroda w Podlaskim Festiwalu Szkolnych Zespołów Muzycznych „Akolada”
- 2-krotnie zdobyte I miejsce w Regionalnym Konkursie kolęd i pastorałek „Kolęda malucha”
- 2-krotna nagroda w regionalnym konkursie kolęd i pastorałek „Przy wigilijnym stole”
-Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie kolęd i pastorałek „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi”
- Złote Pasmo w Przeglądzie Szkolnych Zajęć Dodatkowych
W ramach zespołu dzieci przygotowywane są również do indywidualnych występów i konkursów wokalnych, w których także są laureatami licznych nagród i wyróżnień.
W koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zespół weźmie udział po raz drugi.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zespół wokalny „GADU-GADU” 

działający pod kierunkiem p. Małgorzaty Stempniewskiej istnieje w Szkole Podstawowej Nr 43 w Białymstoku od 16 lat. Do zespołu należą dzieci z kl. III-VI. Obecnie w zespole jest 31 osób. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach gdzie rozwijają swoje zdolności wokalne. Jest to również świetna forma spędzania czasu wolnego po zajęciach lekcyjnych. Członkowie zespołu są laureatami wielu konkursów muzycznych.
Oto niektóre z nich:

- 2012/2013: nagroda w IV Edycji Wojewódzkiego Konkursu Integracyjnego ,,Przy

  Wigilijnym Stole”, „Złote Pasmo” w kategorii zespoły  i ,,Srebrne Pasmo” w kategorii soliści w IX Miejskim Przeglądzie Zajęć Pozalekcyjnych,  nagrody w Wojewódzkim Konkursie Piosenki ,,Odpowie Ci wiatr” w kategorii soliści i w   kategorii duety, laureaci konkursu wystąpili 02.06.2013r. w Miejskim Festynie Rodzinnym: ,,Białystok Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”,

- 2011/2012: I miejsce w Miejskim Konkursie ,,Kolęda Malucha” – laureatka wystąpiła podczas II Miejskiego Koncertu Kolęd i Pastorałek, I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Turystycznej i Letniej ,,TRAMP’ek”, ,,Złote Pasmo” i „Srebrne Pasmo” w kategorii soliści  w VIII Miejskim Przeglądzie Zajęć Pozalekcyjnych, laureaci wystąpili w Miejskich obchodach ,,Dnia Dziecka” w  Teatrze im. A. Węgierki, - nagroda w III Edycji Wojewódzkiego Konkursu Integracyjnego ,,Przy Wigilijnym Stole”,

-  2010/2011 - ,,Złote Pasmo” w VII Przeglądzie Zajęć Pozalekcyjnych w kategorii solistów kl. I-III i ,, Srebrne Pasmo” w VII Przeglądzie Zajęć Pozalekcyjnych w kategorii soliści kl. IV-VI. Laureaci Przeglądu wystąpili przy Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki podczas uroczystych miejskich obchodów ,,Dnia Dziecka”. I miejsce w Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki ,,z Uśmiechem” w kategorii solistów kl. V-VI oraz II miejsce w kategorii solistów kl. 0-II. I i II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Dziecięcej ,, Zostań Gwiazdą” w kategorii solistów dzieci kl. I-III. II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Turystycznej i Letniej ,,TRAMP’ek”.
------------------------------------------------------------------------------------------------------


ANNA SZUTKIEWICZ

Uczennica XI LO w Białymstoku i Szkoły Muzycznej II stopnia na kierunku wokalnym. Uczęszcza też na zajęcia VOC Szkoły Dźwięku, Chóru Miejskiego i Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Kultury.
Ania jest odtwórczynią jednej z głównych ról dziecięcych w musicalu „Korczak” oraz bierze udział w operze „Traviata”.
Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwali wokalnych oraz teatralnych. Jej sukcesy docenili: Prezydent Miasta Białegostoku, czyniąc ją sześciokrotną stypendystką w dziedzinie twórczości artystycznej, a także Marszałek Województwa Podlaskiego przydzielając jej pięciokrotnie stypendium artystyczne.
Ania zawsze bardzo chętnie wspiera akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, występując na koncertach organizowanych przez MDK już od 2008r.  

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 23 "Baśniowe" 

w Białymstoku postanowiły wystąpić w czasie 22 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na co dzień razem uczymy się, bawimy, śpiewamy i tańczymy, dlatego też chcemy pokazać co potrafimy. Grupa "Pszczółki", którą prowadzą Panie Anna Cimoch i Anna Prymaka przygotowały "Polkę", a grupa "Elfy" powadzona przez Panią Beatę Gołaszewską i Jolantę Trusiewicz pokaże "Taniec marynarski". A wszystko to pod opieką Pani Igi Dyżakowskiej.

Jako 5 i 6 latki próbowaliśmy swoich sił aktorskich i wokalnych wystawiając Jasełka w naszym przedszkolu. To nasze pierwsze kroki i liczymy na wyrozumiałość.
Agnieszka Guzowska

DYREKTOR PRZEDSZKOLA
------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZESPÓŁ WOKALNO-TEATRALNY

„GAGATEK” 

Dziecięcy zespół wokalno-teatralny „GAGATEK” działa od 15 lat przy Przedszkolu Samorządowym Nr 58 Integracyjnym im. J. Wilkowskiego w Białymstoku. W jego skład wchodzą dzieci w wieku 4 -6  lat oraz absolwenci przedszkola.
Zajęcia teatralne prowadzą instruktorki :mgr Agnieszka Marchel oraz mgr  Anna Bayer.
DZIAŁALNOŚĆ TEATRALNA
Zespół przygotowuje przedstawienia podejmujące tematykę tradycji ludowych, przedstawienia jasełkowe oraz inne. Dzieci chętnie prezentują swoje umiejętności na szerszym forum. Udział w przeglądach i konkursach teatralnych oraz codzienne zajęcia teatralne dostarczają im wiele zadowolenia , przeżyć i doświadczeń, stwarzają warunki do samorealizacji, rozwijania talentów, uczą wrażliwości oraz wiary we własne siły. My po prostu - bardzo lubimy bawić się w teatr.

 Zespół GAGATEK jest laureatem wielu nagród  i wyróżnień na miejskich, wojewódzkich i ogólnopolskich festiwalach teatralnych i piosenki m.in.:
OSIĄGNIECIA:

  • Podlaskie Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży -nagroda główna 2012r.
  •  nagroda główna w Wojewódzkim Podlaskim Forum Teatrów Lalkowych 2013 r
  • Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dzieci i Młodzieży,, Dziatwa” w Łodzi- I miejsce - 2003 r, II miejsce-2004 r , wyróżnienie- 2005 r;
  • wielokrotny udział i gościnne występy w  Prezentacjach Małych Form Teatralnych;- „Kolędy to czas”,
  • wielokrotne uczestnictwo w festiwalu ,, Piosenki i tańce naszego regionu”,
  • gościnne występy 2012 r -w MDK na koncercie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • gościnne występy w szkołach, przedszkolach, Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, Ośrodku Dla Dzieci I Młodzieży z cechami Autyzmu „OSTO” , w MDK, klubie GAJ, BOK-U i inne.
DZIAŁALNOŚC MUZYCZNA 
Bardzo lubimy śpiewać i dlatego nagraliśmy płyty z autorskimi piosenkami dziecięcymi.: „Idą kolędnicy,” Zmyślone Mikołaje”, „Ale kolego”.




 ------------------------------------------------------------------------------------------------------
AKADEMIA TAŃCA "SZAŁ"

Tancerze Akademii Tańca Szał: Mistrzowie Polski w hip hopie, finaliści Mistrzostw Świata, Finaliści programu Got To Dance Tylko Taniec. 

W koncercie zatańczą 4 grupy. Rachu Ciachu, Baby boom, Słodziaki, Stereo.




 ------------------------------------------------------------------------------------------------------
STUDIO DZIAŁAŃ KREATYWNYCH "DANCEOFFNIA"

Bangers to istniejąca od 2008 roku utalentowana grupa tancerzy Studia Działań Kreatywnych. Ich pomysłowość i pracowitość w obrębie breakdance, poppingu, lockingu pozwoliła stworzyć niesamowite show, którym grupa zadebiutowała w 2012 roku na karnawale tanecznym w Białymstoku. Bboye z ekipy Bangers brali udział w spektaklu „BREAK- Sztuka wojny” w reżyserii i choreografii Renaty Piotrowskiej wystawianego na deskach Teatru Studio w Warszawie i Teatrze Dramatycznym w Białymstoku oraz w spektaklach grupy TSS pod kierownictwem Doroty Baranowskiej w Białymstoku.



Grupa Original Crazy Breakers “OCB” istnieje od 2004 roku i jest aktywna na festiwalach tanecznych i turniejach na terenie całego kraju. To grupa ambitnych tancerzy, tworzących zwartą i zżytą ekipę godnie prezentującą kulturę Hip-Hop w jej najlepszej formie poprzez breakdance, popping i locking.
Grupa ta ma na swoim koncie liczne osiągnięcia. Jedne z najważniejszych to udział w Spektaklu „BREAK- Sztuka wojny” w reżyserii i choreografii Renaty Piotrowskiej wystawianego na deskach Teatru Studio w Warszawie i Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.




W grupie tańca bollywood ze Studia Działań Kreatywnych Danceoffnia prowadzonej od 5 lat przez Annę Jóźwiak tańczą pasjonatki filmów, tańca i kultury Indii. Zespół ma charakter otwarty, łączy także wiele pokoleń – w zespole tańczą mama i córeczka.

Taniec bollywood pochodzi z Indii i jest podstawowym składnikiem każdego bollywoodzkiego przeboju filmowego. Łączy tradycyjne i klasyczne tańce indyjskie z elementami tańca arabskiego oraz tańca nowoczesnego. Bollywood dance jest jednym z najbardziej gorących i ekspresyjnych tańców na świecie. Każdy taniec opowiada jakąś historię, pokazuje uczucia, wyraża emocje, dlatego wiele gestów ma swoje konkretne znaczenie.


RADA DANCE ART. - istniejący od 2003r białostocki zespół taneczny założony  i prowadzony przez Radosławę RADE Bogusławską.

Repertuar  zespołu jest bardzo zróżnicowany.
Zespół wykonuje pokazy:
- tańca cygańskiego,
- tańca brzucha’
- flamenco i stylizacje hiszpańskie’
- oraz numery kabaretowo- musicalowe w stylu retro i Moulin Rouge

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------
STOWARZYSZENIE AKADEMIA PLUS 50
W BIAŁYMSTOKU


Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić. Mark Twain



Stowarzyszenie Akademia Plus 50 w Białymstoku zostało zarejestrowane w kwietniu 2008 r.
Jako motto Stowarzyszenia przyjęły słowa Marka Twain’a „Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić”.
Głównym celem Stowarzyszenia jest kulturalna i społeczna aktywizacja i integracja osób w wieku poprodukcyjnym – emerytów, rencistów i bezrobotnych.
W naszej działalności aktywujemy osoby poprzez stymulowanie ich intelektualnego i fizycznego doskonalenia. Promujemy różnorodność kultur naszego regionu, tolerancję, profesjonalną i amatorską kreatywność, zdrowy styl życia, turystykę .

Cele te realizujemy poprzez różnorodne formy działania:
- wykłady i warsztaty na różnorodne tematy, prowadzone przez specjalistów, jak też przez samych słuchaczy, gdyż warto podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami i wiedzą,
- kursy języka angielskiego,
- zajęcia ruchowe: pilates, gimnastyka chińska qi gong, hatha joga , aqua aerobik, nordic walking,
- zajęcia taneczne: tańce hawajskie, flamenco, taniec brzucha, tańce etniczne w kręgu,
- wyjazdy na wycieczki po naszym regionie, Polsce i zagraniczne,
- turystyka piesza po regionie ,
- wydarzenia kulturalne - wspólne wyjścia do teatru, kina, opery oraz wyjazdy do teatrów w innych centrach kulturalnych ,
- organizowanie własnych i promowanie wydarzeń kulturalnych odbywających się w Białymstoku i regionie,
- warsztaty fotograficzne, teatralne, małych form tkackich, biżuteryjne,
- oraz inne zajęcia zgodnie z propozycjami członków Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie współpracuje współpracuje z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie miasta Białystok. Współpracujemy również z osiedlowymi domami kultury z terenu Białegostoku .
Członkowie biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach i warsztatach organizowanych przez samorząd oraz organizacje pozarządowe.
Przez 5 lat działalności Stowarzyszenia Akademia plus 50 zrealizowało 9 projektów.
Prowadzone przez Akademię plus 50 projekty miały na celu nie tylko aktywizację członków Stowarzyszenia ale również poprzez systemowe działania aktywizować społeczność lokalną na obszarze miasta Białegostoku. Bardzo dużym cieszy się w okresie wiosna – lato „Taniec w parku” prowadzone przez Iwonę Dzierma,

Ponadto latem odbywały się zajęcia:
- nordic walking prowadzone przez Marię Obuchowicz,
- gimnastyka chińska qi gong prowadzone przez Elżbietę Urban,
- hatha joga prowadzone przez Renatę Saniewską.

Za działalność na rzecz społeczności miasta Białegostoku otrzymaliśmy wyróżnienia za rok 2009 i 2010 w konkursie „Inicjatywa społeczna” organizowanego przez wojewodę Podlaskiego w zakresie polityki społecznej. Natomiast projekty współfinansowane przez Urząd Miejski w Białymstoku w ramach oferty w zakresie polityki społecznej pod nazwą: W ramach realizowanych projektów powstały trzy grupy taneczne : tańca hawajskiego Hula „Moe Hawaii” prowadzonego przez Magdalenę Samojlik, tańca flamenco „Rosa Tardia” prowadzonego przez Dorotę Frasunkiewicz oraz orientalnego tańca brzucha „New Belly” prowadzonego przez Annę Tarasik. Zespoły taneczne uczestniczą w różnych uroczystościach organizowanych przez Akademię jak również inne organizacje działające na terenie miasta Białegostoku i okolicznych miejscowościach. Zespoły biorą udział w ogólnopolskich przeglądach senioralnych zespołów artystycznych, Juwenaliach III wieku i są zdobywcami licznych nagród. Zespół tańca flamenco „Rosa Tardia” w lutym 2013 wziął udział w eliminacjach do programu TV Polsat „Got to dance”.

Jesienią 2012/ wiosną 2013 r zespoły taneczne propagowały w ramach projektu RYTM’ EM BUCH (współfinansowanego w ramach programu "Seniorzy w Akcji" prowadzonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.) taniec jako formę aktywności ruchowej dla osób po 60 roku życia.
W 2013 r realizowaliśmy we współpracy z Miastem Białystok półroczny projekt współfinansowany ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013, pn. „Centrum Seniora” który oprócz zajęć tanecznych i ruchowych, odbywały się warsztaty teatralne , warsztaty tkackie i biżuteryjne, wykłady na temat zdrowia, praw konsumentów, psychologii oraz nauka języka angielskiego, powstał również kabaret. Zajęcia były adresowane do mieszkańców Białegostoku. Wszystkie zajęcia były bezpłatne i cieszyły się bardzo dużą popularnością. Projekt został zakończony seminarium na temat „Senior w centrum” z udziałem organizacji zajmujących się osobami starszymi w Białymstoku. Podczas Seminarium zostały zaprezentowane efekty działań poszczególnych grup , które uczestniczyły w tym projekcie.
Obecnie realizujemy trzy projekty międzynarodowe Grundtviga :

Współpraca z innymi organizacjami ( nie tylko senioralnymi) z Europy pozwala członkom na praktyczną naukę języka angielskiego, poznanie wielu wspaniałych ludzi, kulturę i obyczaje innych krajów oraz możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc.  


 Zespół New Belly

Zespół  orientalnego  tańca  brzucha    założyła i prowadzi  p. Anna Tarasik   w ramach działalności statutowej Stowarzyszenia Akademia plus 50 w Białymstoku. Tworzą go  panie w wieku 60  - słuchaczki i członkinie Stowarzyszenia Akademia plus 50, które  pracują systematycznie od 3 lat. Jako Zespół New Belly  panie tańczą od półtora roku. Podstawowy skład zespołu stanowi 7  pań. Panie nie miały styczności zawodowo  z tańcem a zwłaszcza z tańcem orientalnym. Wykonują taniec orientalny, jednak chcąc poszerzyć repertuar   rozpoczęły nowe style taneczne m.in. burlesque. 
Zespół czynnie uczestniczy w wielu imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie Akademia plus 50, inne organizacje pozarządowe i instytucje kulturalne, oraz osiedlowe domy  kultury na terenie Białegostoku.

Wrzesień 2012/ kwiecień 2013 Stowarzyszenie Akademia plus 50  realizowało  projekt Seniorzy w Akcji  pt  RYTM-EM  BUCH finansowany przez Towarzystwo  Inicjatyw  Twórczych „e” ze środków  Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności. Panie z zespołu New Belly również brały w nim czynny udział.  Projekt miał na celu aktywizację  poprzez taniec i sztukę seniorów Białegostoku, głównie z terenu osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej  „Słoneczny Stok”  w Białymstoku.    

W  czerwcu   2013 r.  Zespół  uczestniczył  VI Juwenaliach  III WIEKU  w Warszawie  gdzie zajął  III miejsce. Natomiast w listopadzie 2013 r. w Warszawie w XI Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów - Teraz My  Zespół zajął II miejsce.


Zespół tańca hawajskiego hula „Moe Hawai” („Sen Hawajów”) 

założyła i prowadzi p. Magdalena Samojlik – wielka miłośniczka i propagatorka kultury hawajskiej na naszym terenie. Zespół „Moe Hawaii” liczy 10 osób i pracuje systematycznie od 4 lat i tworzą go panie w wieku 60 -73 lata - słuchaczki i członkinie Stowarzyszenia Akademia plus 50.
Zespół czynnie uczestniczy w wielu imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie Akademia plus 50, inne organizacje pozarządowe i instytucje kulturalne, oraz białostockie osiedlowe domy kultury oraz podczas różnego rodzaju festynach organizowanych w Białymstoku oraz okolicach.
Zespół dał się już poznać publiczności nie tylko w Białymstoku, na terenie województwa ale również w Polsce
W latach ubiegłych zespół tańca hawajskiego „Moe Hawaii” uczestniczył w Juwenaliach zajmując kolejno pierwsze (2010r) i trzecie (2011r) miejsca,. W kwietniu 2012 r zdobył specjalne wyróżnienie na festiwalu seniorów w Łodzi "Piernikalia 2012". W październiku 2012 r zespól uczestniczył po raz kolejny w Juwenaliach III Wieku w Warszawie gdzie otrzymał specjalne wyróżnienie. Natomiast w listopadzie 2012 r zespół otrzymał pierwsze miejsce podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów – Teraz My.
P. Magdalena Samojlik jesienią 2012 .r i wiosną 2013 r. prowadziła projekt RYTM-EM-BUCH, współfinansowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" w ramach programu „Seniorzy w akcji”, aktywizujący poprzez taniec i sztukę seniorów Białegostoku, głównie z terenu osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej „Słoneczny Stok”.
 

Białostockie Stowarzyszenie Klub Abstynentów KROKUS 
powstał 32 lata temu i zajmuje się PROMOWANIEM TRZEŹWEGO STYLU ŻYCIA POŁĄCZONYM Z DZIAŁANIAMI POMOCOWYMI SKIEROWANYMI DO OSÓB I RODZIN Z PROBLEMEM ALKOHOLOWYM I PRZEMOCY DOMOWEJ, poprzez organizowanie różnego rodzaju imprez bezalkoholowych, wycieczek turystycznych, wykładów itp.
 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY